Látó szépirodalmi folyóirat

lato_logo-300x235A Látó szépirodalmi folyóirat Marosvásárhelyen jelenik meg havi szépirodalmi folyóiratként 1989 decemebrétől. A lap szerkesztői (Demény Péter, Kovács András Ferenc, Láng Zsolt, Vida Gábor, Szabó Róbert Csaba) minden évben elsősorban a kortárs erdélyi magyar irodalom folyóiratát szeretnék létrehozni, miközben, talán épp ezért, szeretnék bemutatni más vidékek, más országok, más világok magyar és nem csak magyar irodalmát is, méghozzá széles literatúrai és kulturális spektrumban.

Az elmúlt 22 évben a lapban közöltek többek – nagyon sokak – között: Anavi Ádám, Balassa Péter, Balázs Imre József, Bálint Tibor, Balla Zsófia, Báthori Csaba, Bella István, Bodor Ádám, Bogdán László, Bölöni Domokos, Buda Ferenc, Cs. Gyímesi Éva, Csuhai István, Darvasi László, Demény Péter, Deréky Pál, Dobozi Eszter, Domokos Géza, Domokos Johanna, Egyed Emese, Egyed Péter, Esterházy Péter, Farkas Árpád, Farkas Wellmann Éva, Fekete Vince, Ferenczes István, Fodor Sándor, Gittai István, Gömöri György, Gulyás Miklós, Gyukics Gábor, Határ Győző, Hatházi András, Horváth Imre, Jakabffy Tamás, Jánk Károly, Jánosházy György, Káli István, Kántor Lajos, Kántor Péter, Kányádi Sándor, Karácsony Zsolt, Kemény István, Kemény János, Kinde Annamária, Király László, Kisgyörgy Réka, Kiss Jenő, Konrád György, Kozma Mária, Kukorelly Endre, Kuszálik Péter, Lászlóffy Aladár, Lászlóffy Csaba, Lőrincz György, Lövétei Lázár László, Markó Béla, Márton László, Martos Gábor, Méray Tibor, Molnár Vilmos, Mózes Attila, Nádas Péter, Nagy Attila, Nagy Imola, Nemess László, Orbán János Dénes, Páll Lajos, Papp Sándor Zsigmond, Parti Nagy Lajos, Petri György, Pintér Lajos, Pomogáts Béla, Salat Levente, Sebestyén Mihály, Selyem Zsuzsa, Sigmond István, Simonfy József, Sütő András, Szabó Gyula, Szálinger Balázs, Szász János, Székely János, Szilágyi Júlia, Szilágyi N. Sándor, Tamás Tímea, Térey János, Tompa Gábor, Tóth István, Tóth Mária, Vallasek Júlia, Varga Gábor, Vári Attila, Varró Ilona, Visky András, Vörös István, Zudor János.
A lap ugyanakkor a régi, immár klasszikus magyar és világirodalom alkotóival és alkotásaival is foglalkozik versek, verselemzések, műfordítások, drámák, esszék, tanulmányok, dokumentumok közlésével.
Az évente rendszeresen megjelenő tematikus számok alkalmat teremtettek arra, hogy új és újabb szerzők kapjanak felkérést, leginkább a közös játék jegyében. Így született meg az Álomlátó, a Vendéglátó, a Könyvlátó, a Városlátó, a Börtönlátó, BerlinLátó, BukarestLátó, VelenceLátó, BorLátó, témás szám volt a Bizantinizmus és ortodoxia, a Hogyan írjuk meg a Romániai Magyar Irodalom Történetét? De ugyanide sorolhatóak a külhoni irodalmi műhelyeket bemutató számok is: eddig az Élet és Irodalom, Holmi, Irodalmi Ujság, Magyar Lettre, Nappali ház és a Pompeji anyagából jelent meg válogatás. A legújabb vállalkozás a világ metropolisainak irodalmát bemutató sorozat, amelynek első darabját, a Berlinlátót a Bécslátó követte, Deréky Pál szerkesztésében.
A Látó mellett működő Látó Irodalmi Színpad (amely a 15 éves évfordulón tartotta 100. rendezvényét) ugyancsak a szerzői gárda bővülését segíti, az ott fellépő írói műhelyek, hazai és határon túli magyar lapok, kiadók, kulturális szervezetek, különféle szerzőgárdák bemutatásával és egyéni írói estek rendezésével.
A Látó részben a Romániai Írók Szövetségének és a Maros Megyei Tanácsnak a lapja, de természetesen a többi laphoz hasonlóan támogatásokból tartja fenn magát. Az eddigi támogatások és elismerések remélhetőleg azt bizonyítják, hogy a lap törekvéseit és eredményeit olvasói pozitívan fogadják és értékelik. A Látó kétszer nyerte el a magyarországi Szabad Sajtó Alapítvány díját, és megkapta a budapesti patinás Centrál Kávéház exkluzív Zuboly-díját is.